Parę dni temu można było obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu powinno się nabrać nieco refleksji odnoszących się do dość dużego problemu, pojawiającego się w okręgu całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który z pewnością może okazać się dla wielu ludzi naprawdę niebywale niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy w zasadzie każdego jednego dnia, bez żadnych wątpliwości mają związek z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Jak wiadomo warto nieprzerwanie informować czym jest degradacja środowiska oraz jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. W głównej mierze należy mieć pojęcie, że obecnie w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił też problem ze smogiem. Skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zaznaczył dodatkowo, że większość smogu w Polsce generujemy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zdemontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


W dodatku, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podpiął się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi także tego, iż problem ze smogiem oraz z koronawirusem można ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia COVID zaczęła się w krajach o silnie wysokiej degradacji środowiska, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog istotnie należy też zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest kluczową przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu destrukcyjnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych specyfikacji jest niebywale ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz