Reklama
  • Czwartek, 6 lipca (10:05)

    Salar de Uyuni. Czy to wyschnięte jezioro może napędzać samochody?

Reklama

Dziesięć miliardów ton – taka ilość soli znajduje się w Salar de Uyuni, największym solnisku na świecie. Szacuje się, że pod powierzchnią 10 500 km2 – 92 razy większą, niż zajmuje nasze najrozleglejsze jezioro, Śniardwy – występuje 5,4 miliona ton litu, ważnego surowca do produkcji baterii i akumulatorów do smartfonów oraz samochodów elektrycznych. Do napędzenia takiego pojazdu potrzeba około 20 kilogramów tego cennego metalu.

Ilość występująca w pozostałości po słonym jeziorze wystarczy więc do zbudowania źródeł zasilania dla 270 milionów samochodów elektrycznych. Wydobycie litu nie należy jednak do łatwych zadań. Aby pozyskać z solniska tonę metalu, potrzeba dwóch milionów litrów czystej wody. W tak zwanym „litowym trójkącie” na terenie Boliwii, Chile i Argentyny, będącym jednym z najbardziej suchych regionów na ziemi, używa się do tego celu wody gruntowej.

Tylko jeden zakład w Argentynie każdego dnia wydobywa z podłoża 2,5 mln litrów H2O. Już dziś wysychają studnie w niektórych okolicznych wioskach – ale na razie nie wyjaśniono, czy doszło do tego na skutek wypompowywania wody czy też długotrwałej suszy...

Cenny pierwiastek

Pod powierzchnią solniska Salar de Uyuni w Boliwii leży ponad połowa światowych zasobów litu. Wartość złóż tego surowca szacuje się na około 108 miliardów dolarów.

Woda do smartfonów

Pracownik wytycza obszar solniska, spod którego będzie pozyskiwana solanka. Następnie zostanie ona odparowana do momentu, gdy będzie się dało wydobyć z niej cenny lit. Do uzyskania trzech gramów tej substancji, a więc ilości potrzebnej średnio na jedną baterię do smartfona, potrzeba ponad sześciu litrów solanki.

Długa droga do baterii

Lit występuje w naturze jedynie w postaci silnie zanieczyszczonej w rudach, solniskach czy wodzie morskiej. Do produkcji baterii albo akumulatora potrzebny jest surowiec, którego stopień czystości wynosi co najmniej 99,5%. Do uzyskania takiej zawartości niezbędne jest przejście przez co najmniej dziesięć etapów jego pozyskiwania.

Słońce zamiast górnika

Pozostałość po słonym jeziorze pokrywa skorupa. Aby zamienić znajdującą się pod nią solankę w źródło litu, niezbędna jest współpraca słońca. Odparowując wodę, doprowadza ono do koncentracji rozpuszczonego pierwiastka.

Zobacz również

  • Czasem widziano w nich wcielenie bóstwa, innym razem – pomocników szatana. Niekiedy też wykorzystywano je do prowadzenia wojen. Dziś, po długich latach odsądzania od czci i wiary, koty powróciły do... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.