Reklama
  • Środa, 12 lipca 2017 (08:05)

    Leksykon symboli sennych

Każdy sen oraz jego centralny obraz należy interpretować indywidualnie, mając na uwadze sytuację życiową śniącego. Jednak systematyczna analiza zawartości tzw. banków snów dowiodła, że istnieją uniwersalne symbole senne, mające kilka podstawowych znaczeń. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Reklama

Agresywny spór

Przez pobicie kogoś na śmierć albo zastrzelenie dajemy wyraz swojej tłumionej wściekłości. Jeśli natomiast ofiarą morderstwa lub ataku pada sam śniący, może to oznaczać, że w realnym życiu ktoś (z pracy bądź z rodziny) ma wobec niego wymagania, którym nie może sprostać. Agresywne ataki w snach często są podświadomą próbą odreagowania tej wewnętrznej presji.

Grząski grunt albo bagno

Kto we śnie wpadł w bagno, ten powinien na nowo przemyśleć wszystkie rozpoczęte sprawy – grozi mu pójście na dno. Jeśli śpiący nie może wydostać się z bagna, jest to oznaką jego bezradności w nieprzejrzystej rzeczywistości. Z kolei podmokły grunt z reguły świadczy o kłopotach emocjonalnych, również generowanych przez siebie.

Broń

Sny, w których centralny obraz stanowi broń, mogą odnosić się do agresywnych, męskich popędów, gdy seks postrzegany jest jako proces czysto fizyczny. Za pomocą broni możemy też chcieć odeprzeć coś, co mogłoby negatywnie wpłynąć na nasze siły psychiczne. Gdy wycelowana jest w śniącego, powinien on sam siebie zapytać, czy kogoś nie rozzłościł. Inna ewentualność to ta, że śniący w określonej sytuacji dobrowolnie przyjął rolę ofiary.

Dzikie bestie

To archaiczny obraz senny, „spadek” po naszych przodkach z czasów prehistorycznych. Taki koszmar służy jako symulator, w którym śniący uczy się sztuki przeżycia. Już pierwszych ludzi przygotowywał do sytuacji zagrożenia na jawie, co zwiększało ich szanse na przetrwanie.

Egzekucja

Gilotyna jest przygotowana, patrzymy w lufę karabinu – wyrok śmierci ma spowodować, że śniący wreszcie coś zmieni. Jeśli jednak skazanymi są osoby, z którymi jesteśmy blisko związani, wtedy powinniśmy przemyśleć nasze nastawienie do nich.

Wielka fala

Fala zazwyczaj pojawia się z zaskoczenia i grzebie śpiącego pod sobą. Wywołuje silne uczucie strachu, które może być powiązane z obawą przed okazaniem swoich prawdziwych uczuć. Jeśli giniemy pod masami wody, oznacza to zmianę, ale nigdy realną śmierć. Ten obraz wskazuje także na trudny etap w życiu, bezsilność i utratę kontroli.

Wędrówka przez góry

Skalna ściana, po której trzeba się wspiąć, podobnie jak strome zbocze góry, oznaczają trudny etap w życiu i sprawdzian duchowej dojrzałości. Musimy uzbroić się w zręczność, siłę i odwagę, by dotrzeć do celu.

Kruk albo wrona

To mocny, archaiczny obraz symbolizujący nieszczęście. Pojawienie się we śnie kruka lub innego czarnego ptaka jest oznaką niepokoju. Ptak ten jest ucieleśnieniem wewnętrznych zmagań, oznacza również kradzież albo sprzeniewierzenie. To zwierzę stanowi także synonim uwodzicielskiej i niebezpiecznej siły (pieniądze albo związek, od którego nie można się uwolnić, mimo że jest destrukcyjny).

Labirynt

Labirynt jako obraz senny jest bardzo starym symbolem. Odzwierciedla rozstaje i bezdroża na drodze do szczęścia. Na płaszczyźnie praktycznej labirynt to wezwanie śniącego do poznania ukrytych części swojej osobowości. Śniący, który podąża przez sieć korytarzy, odkrywa w sobie odwagę i talent do rozwiązywania problemów. Odmianą snu o labiryncie jest także ten dotyczący błądzenia po obcym mieście albo piwnicach.

Lalka lub inne zabawki

Ten martwy przedmiot z dzieciństwa może odzwierciedlać pragnienie poczucia bezpieczeństwa. Możliwe jest również, że śniący bierze życie zbyt poważnie i potrzebuje beztroski oraz naturalności.

Operacja bez narkozy

Jeśli śnimy o tym, że jesteśmy operowani, świadczy to o naszej bezsilności wobec sytuacji życiowej – czujemy, że składamy swój los w ręce kogoś innego. Tego rodzaju sny mogą występować również wtedy, gdy śniący rozpoczyna pracę nad nowymi projektami, a jego otoczenie chce mu w tym przeszkodzić.

Morderstwo

Śniący prawdopodobnie pragnie pozbyć się tej części siebie, do której nie ma zaufania albo która próbuje go zdominować. Gdy ofiarą jest śniący, może to oznaczać, że jakiś element jego życia zupełnie się rozpadł. Jeśli zaś jest mordercą, może to być zapowiedź radykalnych zmian. Często chodzi o poczucie winy albo o to, że wykonanie pewnego kroku jest konieczne, nawet jeśli będzie on bolesny (np. rozpoczęcie życia z dala od bliskich).

Dziwne maski

Maski symbolizują oszustwo, nieszczerość oraz niewierność. Noszące je osoby (albo śniący) nie chcą pokazać swej prawdziwej twarzy. Sen o maskach bywa oznaką strachu przed ujawnieniem skrywanych faktów. Ściągnięcie maski to akt uwolnienia się od oczekiwań, a jej zerwanie może oznaczać, że śniący wreszcie chce powiedzieć (lub usłyszeć) prawdę.

Lustro

Gdy śnimy o lustrze, zapewne martwimy się o swój wizerunek albo przejmujemy się tym, co myślą o nas inni. Jeśli widzimy w nim własne odbicie, powinniśmy się sobie „dokładniej przyjrzeć”. Na jawie lustro pokazuje twarz człowieka, z kolei we śnie jest ono zwierciadłem ludzkiej duszy. Często prezentuje nieznane oblicza śniącego, których ten może się przestraszyć.

Owady

Owady oznaczają, że inne osoby, odbierane jako natrętne, naciskają na nas, prześladują i zawężają przestrzeń działania. Insekty ucieleśniają przede wszystkim elementy naruszające granice.

Paraliż ze strachu

Chcemy uciec przed niebezpieczeństwem, ale nie możemy ruszyć się z miejsca. W fazie REM rzeczywiście nasze mięśnie są jakby wyłączone, dzięki czemu nie możemy sobie zrobić krzywdy, „walcząc” z obrazami pojawiającymi się w naszej głowie. Paraliż jako obraz senny oznacza intelektualne albo emocjonalne skostnienie. Może przeżywamy konflikt lojalnościowy i musimy wybierać: między zwierzchnikiem a kolegą albo między mężem (żoną) a kochankiem (kochanką).

Ucieczka przed pościgiem

Bycie ściganym albo próba ucieczki to dwa najczęściej występujące obrazy senne. Z reguły śniący próbuje uciec przed odpowiedzialnością, uczuciem porażki albo wyrzutami sumienia. Możliwe też, że chce uniknąć zobowiązań. Ścigające cienie mogą wskazywać na potrzebę schronienia się przed traumatycznym doświadczeniem z dzieciństwa.

Pogrzeb, stoimy nad grobem

Do grobu składany jest jakiś problem albo śniący z kimś się rozstaje. Udział w pochówku kogoś innego to zwrócenie uwagi śniącego na konieczność poradzenia sobie ze stratą. Ten, kto śni o własnym pogrzebie, zamknął pewien istotny etap swojego życia – może czeka go przeprowadzka lub zmiany w pracy.

Ciemna piwnica lub jaskinia

Mogą posłużyć jako więzienie, w którym ukryci są skazańcy – części osobowości śniącego. Symbolizują też seksualność, która z powodu wyrzutów sumienia odsuwana jest w mrok. Osoby znajdujące się w piwnicy lub w jaskini oraz stan tych miejsc odnoszą się do poszczególnych obszarów osobowości śpiącego, którymi nie chce się on na razie zainteresować.

Gigantyczny potwór

To archaiczny obraz. Potwór we śnie jest czymś, co śniący nienaturalnie wyolbrzymił – uformował żywe stworzenie z czegoś, czym się zamartwia. Nierzadko symbolizuje negatywny stosunek śniącego do samego siebie oraz strach przed własnymi, trzymanymi w tajemnicy, pragnieniami i uczuciami. Gdy jednak spojrzeć monstrum prosto w oczy, to nie wydaje się już takie straszne. Wszystkie pojawiające się w snach postacie z bajek – np. smoki, gigantyczne pająki, krokodyle, potwory morskie, wilkołaki albo wampiry – mają skierować uwagę śpiącego na konflikty sumienia.

Przegapienie czegoś, spóźnienie

Zwykle w ten sposób wyraża się skłonność śniącego do unikania konieczności podejmowania decyzji. Ten obraz senny pokazuje też, że śniący nie jest jeszcze gotowy, by wyruszyć w drogę, ponieważ trudno mu rozstać się z czymś, do czego już się przyzwyczaił.

Ziejąca przepaść

Przepaść oznacza krytyczne sytuacje albo trudności życiowe. Przefrunięcie nad nią, przeskoczenie jej czy pokonanie wspinaczką zapowiadają przezwyciężenie kłopotów. Jeśli śniący stoi bezradnie nad przepaścią bądź jest jak sparaliżowany, to obraz ten wyraża strach, bezsilność albo zwątpienie. Upadek w przepaść symbolizuje niepowodzenie spowodowane brakiem ducha walki. Droga kończąca się nad przepaścią jest ostrzeżeniem dla śniącego, by przemyśleć swoją decyzję.

Ptaki

To bardzo stary obraz senny. Ptak symbolizuje fantazje, myśli i pomysły śpiącego, które potrzebują wolności. Gdy bezradnie trzepoczą skrzydłami zamknięte w jakimś pomieszczeniu albo w klatce, jest to oznaka duchowego zamętu, z którym próbujemy się uporać. Jeśli zaś bez problemu fruwają na wolności, myśli śniącego są swobodne, a jemu jest lekko na duszy.

Sobowtór

Jeśli śniący spotyka we śnie swojego sobowtóra, może to oznaczać, że na co dzień udaje kogoś, kim wcale nie jest. W wielu przypadkach sobowtór jest tym innym ja, na które zrzucamy odpowiedzialność.

Spadanie

Symbolizuje ryzyko oraz niebezpieczeństwa. W wielu przypadkach oznacza, że śniący stracił wiarę w siebie, musiał zrezygnować z ustalonych planów albo wyrzec się własnych przekonań. Może również odzwierciedlać skrywane pragnienie, by móc pozwolić komuś lub czemuś odejść.

Zwłoki

Zwłoki symbolizują coś obumarłego, co śniący „wlecze” ze sobą. Często nie jest świadomy tego, że w dalszym ciągu cierpi z powodu nieszczęścia, które miało miejsce dawno temu. Sny o zwłokach zapowiadają też zmiany.

W najgorszym wypadku symbolizują zatruwające nas od wewnątrz mroczne tajemnice, z którymi powinniśmy już dawno się rozstać. Zwłoki nierzadko pojawiają się w snach osób, które są niezadowolone ze swojej pracy.

Ruszające się zęby

Jeśli we śnie wypadają lub ruszają się nam zęby, chodzi zapewne o strach przed tym, że się starzejemy i przestajemy być pociągający – albo boimy się wydorośleć. Zęby są także symbolem naszej siły przebicia w świecie – ich słabość może więc symbolizować naszą niemoc.

Zegar

Zegar symbolizuje przemijanie, zmienność oraz dalszy rozwój. Jeśli wysuwa się na pierwszy plan, to fakt ten ma uświadomić śpiącemu, że powinien dobrze spożytkować swój czas i wykorzystać szanse. Kiedy śniący ciągle spogląda na zegar, oznacza to, iż boi się, że nie będzie mógł dobrze wypełniać swoich obowiązków.

Zagrożenie

Pełne grozy sytuacje w marzeniu sennym wskazują na to, że należy być ostrożnym. Zagrożenie może również odzwierciedlać konsekwencje niemądrego czynu popełnionego na jawie. Reakcja we śnie bywa ostrzeżeniem, żeby mimo zastraszania trwać przy swoim stanowisku.

Tonięcie

Znaczenie negatywne: ktoś nie potrafi się zdystansować do stawianych mu przesadnych wymagań (przez rodziców, przyjaciela, szefa). Znaczenie pozytywne: jeśli śniący zostanie uratowany przed utonięciem, jego podświadomość mówi mu, że jest wystarczająco silny, by wyjść cało z sytuacji na pozór beznadziejnej.

Tłukące się przedmioty

Potłuczone przedmioty symbolizują stratę albo odniesienie ran. Jeśli stłukł się nasz ulubiony przedmiot, może to oznaczać podświadome pragnienie zmiany i zerwania z przeszłością. Odmianą tego snu jest złamanie ręki albo nogi – oznacza, że ktoś lub coś powstrzymuje nas, nie pozwala nam urzeczywistnić określonego zamierzenia.

Ślepa uliczka

Obraz, w którym śniący wchodzi w ślepą uliczkę, symbolizuje bezsensowność poczynań. Osoba, która znalazła się w takim miejscu, zazwyczaj sama ponosi winę za tę sytuację – i tego właśnie w sposób bezwzględny dowiaduje się z obrazu sennego.

Świat Tajemnic

Zobacz również

  • Nocne wizje są często niemal identyczne z tymi, których doświadczali nasi przodkowie przed tysiącami lat. Sen to przeżywanie w umyśle niebezpiecznej sytuacji... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.