Reklama
  • Czwartek, 6 lipca (10:05)

    Ile jabłek mieści się w szklance cydru?

Jeszcze kilka lat temu alkohol z jabłek kojarzył się z tanimi winami. Dziś na naszych stołach coraz częściej pojawia się szlachetny cydr. Jak wiele smaku i aromatu da się wycisnąć z owoców?

Reklama

Aż 69% globalnej konsumpcji cydru przypada na Europę. Nic dziwnego, że jest on coraz częstszym gościem również na polskich stołach. Biorąc pod uwagę fakt, że nasz kraj jest jednym ze światowych liderów na rynku jabłek, wyłącznie kwestią czasu było dołączenie do grona wytwórców tego oryginalnego trunku.

Serce rodzimej produkcji bije na Lubelszczyźnie, gdzie każdego roku zbiera się ponad pół miliona ton jabłek. Po przetworzeniu i rozlaniu do butelek trafiają one do konsumentów w całej Polsce. Dlaczego nasi rodacy coraz częściej stawiają na cydr? Bo jest lżejszy od piwa, a zarazem bardziej orzeźwiający od wina. Ponadto zachowuje wiele cennych składników, w jakie przecież obfitują jabłka.

A już cydr niefiltrowany, który właśnie pojawił się na naszym rynku, nie ma sobie pod tym względem równych. Duża zawartość naturalnych poli­fenoli, antocyjanów, przeciw­utleniaczy oraz błonnika sprawia, że napój ma wyjątkowo intensywny smak i aromat. Pracuje się na to przez blisko trzy miesiące od momentu zerwania jabłek w sadzie. Wybraliśmy się do rozlewni Cydru Lubelskiego, aby przyjrzeć się bliżej całemu procesowi – przedstawiamy go obok...

Krok po kroku: jak powstaje cydr niefiltrowany?

Zbiór jabłek

Do produkcji cydru nie trafia jedna konkretna odmiana jabłek, a kilka naraz. Wśród gatunków dominują jonagold, golden delicious oraz boskoop.

Rozdrabnianie

Po umyciu jabłka trafiają do wielkiego zbiornika, gdzie są rozdrabniane na miazgę.

Tłoczenie soku

Z miazgi tłoczy się sok jabłkowy, który posłuży do fermentacji. Szacuje się, że do uzyskania jednego litra cydru potrzeba od 1,2 do nawet 2 kg jabłek.

Fermentacja

Świeżo tłoczony sok jabłkowy trafia następnie do zbiornika, gdzie przez 2–3 tygodnie ulega procesowi fermentacji. Zamiana cukrów w alkohol odbywa się w niskiej temperaturze, dzięki czemu cydr zachowuje naturalny aromat.

Leżakowanie

Po oddzieleniu osadów drożdżowych cydr trafia do wielkiego zbiornika, gdzie przez dwa miesiące leżakuje w niskiej temperaturze. Ma to ogromne znaczenie dla jakości mikrobiologicznej trunku, jego smaku i zapachu.

Filtracja

Pod koniec usuwany jest osad, będący pozostałością po procesie fermentacji i dojrzewania. Dzięki temu trunek zyskuje krystaliczną barwę. Ten etap dotyczy jednak wyłącznie cydru klasycznego. Cydr Lubelski Niefiltrowany trafia do butelek bezpośrednio po leżakowaniu. Jest przez to bardziej mętny, ale zachowuje najcenniejsze składniki owoców.

Rozlew

Ostatni etap produkcyjny jest w pełni zautomatyzowany: począwszy od nalewania, po zakręcanie, oklejanie i pakowanie do kartonowych pudełek. W ciągu jednego dnia z linii produkcyjnej Cydru Lubelskiego zjeżdża kilkadziesiąt tysięcy butelek!

Zobacz również

  • Na początku lat sześćdziesiątych dolnośląski Wołów był senną miejscowością liczącą sobie osiem tysięcy mieszkańców. Szerzej znany był w kraju tylko z istnienia tu zakładu karnego o zaostrzonym... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.